Društvo za pomoč osebam z demenco Novo mesto,
Koštialova 20, Novo mesto
Tel: 040 522 716 in 041 585 033
E: spomincica-nm8@gmail.com
spletna stran: https://www.spomincica.si/
Skupina za samopomoč;
Dom starejših občanov Novo mesto
Šmihel 1, 8000 Novo mesto
Srečanja: tretji četrtek v mesecu ob 16.00
I. Delovne skupine za preventivno pomoč osebam z demenco
Društvo za pomoč osebam z demenco Novo mesto ima uro svetovanja; DU, Čitalniška 1,
Srečanja: vsak prvi četrtek v mesecu ob 9.00
Kontakt za pomoč in nasvet:
040 522 716, Jožef Pečnik, ob četrtkih dopoldne;
041 585 033, Irina Telban, ob četrtkih dopoldne
10 prvih znakov demence:
Ure za pogovor so vsak prvi četrtek v mesecu, od 9.00 do 10.00 v Domu upokojencev Novo mesto, Čitalniška 1, Novo mesto.
Društvo združuje občinske odbore za pomoč osebam z demenco.
S sedežem: Baragova ulica 4, 8352 Žužemberk,
E-naslov: damjanaec@gmail.com
Telefon: Spominčice Dolenjske, 051 713 889, ob četrtkih dopoldne.
Spominčico Dolenjske smo ustanovili junija 2016 na pobudo ljudi, ki so želeli vnesti v naš prostor skrb za ljudi z demenco, njihove svojce, skrbnike ter ozavestiti javnost o demenci.
Zavedali smo se, da je potrebno o tej kronični duševni bolezni brez sramote seznaniti javnost z znaki demence in iskanju ustrezne pomoči.
E-naslov: spomincica-nm8@gmail.com
SI ŽELITE DRUŽABNICO-KA?
Svojci osebe z demenco potrebujete razbremenitev?
Nekoga, ki vam bo pomagal, nekoga, ki se bo v vaši odsotnosti posvetil vašemu dedku, babici, se z njim družil, mu bral, igral družabne igre, šel z njim na krajši sprehod v njemu znano okolico vasi, ulice… izvajal z njim aktivnosti, ki so mu ljube.
Družabnik je oseba, ki aktivno preživlja prosti čas z osebo z demenco. Z njim se druži v razgovoru, branju, ogledu filmov, mu pripravi prigrizek, skuha čaj ali kavico, mu pripoveduje o utripu vasi, mesta in ga spravi k počitku.
Pokličite Janjo Jurajevčič na 040 937 177. Pomagala vam bo.
Spominčica Novo mesto je nevladno humanitarno združenje krajevnih odborov za pomoč, ki se združuje v nevladno humanitarno združenje SPOMINČICE DOLENJSKE in ta v nevladno humanitarno združenje SPOMINČICA – Alzheimer Slovenija, ki jo je leta 1997 ustanovil psihiater dr. Aleš Kogoj in jo zdaj uspešno vodi Štefanija L. Zlobec, s sedežem na ulici Luize Pesjakove 9, Ljubljana.
Glavna naloga našega društva je pomoč svojcem oseb z demenco, ki se pri tej več let trajajočih bolezenskih znakih obrnejo na nas za nasvet, pomoč družabnika, spremstvo ob odhodih v zdravstveni dom, bolnišnico, preventivne dejavnosti, ki sprejema bolnike z demenco, okrevališče in podobno.
Naš skupni program je: »Živeti z demenco v demenci prijaznem okolju«. Zato si prizadevamo, da v Novem mestu aktivno deluje enajst prijetnih točk v primernih lokalih, njihovih terasah v cvetju, ob glasbi, čaju, soku, sladici v prijetnem klepetu Alzheimer cafe.
Demenca je kronična napredujoča kognitivna bolezen, ki prizadene možganske celice, odgovorne za spomin, mišljenje, razumevanje, sposobnosti govornega izražanja, orientacije in presoje. Najpogostejša oblika demence je Alzheimerjeva bolezen, ki predstavlja več kot dve tretjini demenc.
Na svetu je 44 milijonov bolnikov z demenco, v Evropi več kot 9 milijonov. V Sloveniji je več kot 42 tisoč bolnikov. V Mestni občini Novo mesto je že 3000 bolnikov in na Dolenjskem že 7000. V dvajsetih letih bo število naraslo na 64 tisoč. Zanje skrbi vsaj trikrat toliko ljudi. Osebe z demenco so najprej naši sorodniki, prijatelji, sosedi in člani družbe, šele nato pa osebe z boleznijo.
»V središču naj bo človek in ne bolezen.« - Dr. Aleš Kogoj
Demenca – moje pravice:
Občani nam članom v društvu postavljajo vprašanje: «Kdaj bodo demenco zdravili s cepivom? Demenco znajo zdravniki že dobro in relativno hitro diagnosticirati, žal še ne zdraviti.
Vendar je upanje! Na Nevrološki kliniki UKC Ljubljana preizkušajo dvoje zdravil. Če bo cepivo uspešno tudi v tretji fazi kliničnih raziskav v kateri bo sodelovalo vsaj 800 bolnikov, bo prišlo to zdravilo na trg čez približno pet let. Gre za zdravilo, ki mu rečejo cepivo proti škodljivi beljakovini tau (AADvac1), ki je uspešno prestalo drugo klinično fazo. Raziskava je potekala v osmih evropskih državah.
Starost je eden poglavitnih vzrokov za demenco. Bolj ko se nagibamo v pozna leta večja je verjetnost, da se bomo spopadali s to boleznijo. Pri osemdesetih letih ima demenco že vsak tretji posameznik, pri devetdesetih pa že vsak drugi. Med bolniki je več žensk kot moških.
Člani društva Spominčica Novo mesto in Spominčice Dolenjske izvajajo predstavitve in predavanja po vseh večjih krajih z odbori za pomoč svojcem z osebo z demenco. Povabite nas v svoj kra, da vam pomagamo pri izvajanju lokalnega programa.
Največja težava svojcev oseb z demenco je pridobivanje pomočnikov, družabnic, družabnikov, ki jim bi pomagali s prisotnostjo z bolnikom v času, ko so oni odsotni zaradi obveznosti v službi, na uradih, pošti, banki… to je čas, ko bolnik ne more ostati brez nadzora. Že nekaj let si prizadevamo, da bi v Novem mestu izvedli krajša izobraževanja teh oseb. Povabilo smo k sodelovanju Splošno bolnišnico Novo mesto, Dolenjsko lekarno, MO Novo mesto in ostale občine. Izobraževanje bi potekalo v RIC Novo mesto ali v Društvu za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto.
Piškotki, ki jih namestimo v vašem brskalniku, anonimno zbirajo določene informacije o vašem obisku spletnega mesta. Omogočajo nam, da lahko zagotovimo delovanje vseh funkcij spletnega mesta, določene vsebine prilagodimo posebej za vas in z analizo obiska spletno mesto stalno izboljšujemo.
Uporabljamo bistvene piškotke za zagotovitev pravilnega delovanja in sledilne piškotke za razumevanje vaše interakcije z njim. Slednje bodo postavljene šele po soglasju. Naj izberem.