SVETOVNI DAN SPANJA
Svetovni dan spanja je mednarodno priznan dogodek, ki poteka pod okriljem
Svetovne zveze za spanje (World Sleep Society - WSS), in je namenjen ozaveščanju javnosti o pomembnosti spanja in njegovega vpliva na zdravje ter preprečevanju in obvladovanju motenj spanja v vseh obdobjih življenja.
Za dober spanec je pomembno, da je dolžina spanja prilagojena
starosti in potrebam posameznika. Pomembno je, da spanec ni prekinjen in je dovolj globok. Dober spanec ima pomembno vlogo, saj prinaša številne
koristi za naše zdravje, saj izboljšuje našo odpornost in imunske odzive, okrepi možganske funkcije, krepi našo telesno pripravljenost in energijsko bilanco, ugodno vpliva na naše duševno zdravje in čustveno razpoloženje ter izboljša prebavo.
Slovenci spimo premalo, saj zadnje raziskave, ki jih je izvedel Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), kažejo, da glede na priporočila za odrasle (od 7 do 9 ur spanja dnevno) v Sloveniji dovolj dolgo spi le tretjina odraslih (33 % moških in 37 % žensk med 18. in 74. letom starosti) in le nekaj več kot petina otrok in mladostnikov (9 ur ali več na noč).
V zadnjih dveh letih je
pandemija covida-19 močno povečala pojav kronične nespečnosti v splošni populaciji.
Program krepitve in varovanja zdravja
Zdrav duh v zdravi glavi, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje, na spletišču
zdravaglava.si objavlja povzetke znanstvenih raziskav na področju spanja in drugih plati vseživljenjske skrbi za zdravje možganov.
Nina Furdi, farm. teh.
Povzeto po:
https://nijz.si/zivljenjski-slog/spanje/svetovni-dan-spanja-2022-dober-spanec-bister-um-vse-dobro/
NAZAJ