Kam z odpadnimi zdravili
Odpadna zdravila sodijo med nevarne odpadke, saj so lahko škodljiva tako za ljudi kot tudi za naravo. Zato jih ne odlagajmo med običajne gospodinjske odpadke, ampak jih odnesimo v lekarne, specializirane trgovine, izvajalcem javne službe (komunali) v zbirnih centrih ali zbiralcem odpadnih zdravil ob kampanjah prepuščanja odpadnih zdravil.
V lekarni
sprejemamo:
- Odpadna zdravila v
trdnem stanju (npr. tablete, kapsule, svečke), ki so zaprta v originalni, nepoškodovani in čisti stični ovojnini (brez zunanje ovojnine oziroma škatlic, ki sodijo med papirnate odpadke).
- Odpadna zdravila v obliki
praškov ali tekočin (npr. praški, kreme, sirupi, kapljice), ki so originalno zaprta v nepoškodovani in čisti stični ovojnini (brez zunanje ovojnine oziroma škatlic, ki sodijo med papirnate odpadke).
V lekarni
ne sprejemamo:
- Zdravil, ki so v obliki
injekcijskih brizg in igel, saj nimamo za to namenjenih varnostnih zabojnikov, ki varujejo pred vbodi in možnimi posledičnimi okužbami.
Tovrstni odpadki sodijo med nevarne odpadke, zato pacientom svetujemo, naj jih hranijo doma in počakajo na odvoz nevarnih odpadkov ali že prej odnesejo v zbirni center oziroma na komunalo.
-
Infektivnih odpadkov, ki so nevarni zaradi možnosti okužbe. To so ostri (injekcijske igle, lancete, šivalni material, skalpeli in podobni predmeti, ki so bili v stiku z bolnikom) in mehki odpadki (krvav in gnojen obvezni material, okužen material za enkratno uporabo, brisače, rokavice ipd.).
Fizične osebe lahko zbirajo infektivne odpadke v namenskih posodah, ki so narejene iz trde plastike in se po uporabi nepredušno zaprejo. Uporabnikom omogočajo varno ločeno zbiranje in oddajo infektivnih odpadkov, ki ravno tako spadajo med nevarne odpadke.
NAZAJ