Osrednja vsebina
Prikaz za slabovidne

Navigacija

Zapri navigacijo

Zapri navigacijo

Varno na dopust, varno na potovanje

Ko se odpravljamo na dopust ali potovanje, moramo s sabo vzeti tudi potovalno lekarno. Zdravila, medicinske pripomočke in ostala sredstva za osebno potovalno lekarno izberemo glede na:
starost in zdravstveno stanje osebe;
- način in trajanje potovanja;
- kraj potovanja;
- razvitost zdravstvene službe in dostopnost medicinske oskrbe v kraju potovanja.

Potovanja po Evropi in Severni Ameriki so manj tvegana. Pri potovanjih na druge celine pa na nekaterih območjih obstaja tveganje za okužbo s hepatitisom A in B, meningokoknim meningitisom, kolero, kugo ali tifusom, ki jih lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem. Obstaja tudi tveganje za malarijo in druge bolezni, ki se prenašajo s piki insektov in jih preprečujemo s preventivnim jemanjem zdravil in drugimi zaščitnimi ukrepi. Driska je pogosta nevšečnost, ki pa jo preprečimo predvsem z ustreznimi higienskimi ukrepi.

Kaj lahko pokvari vaš dopust?
• Prebavne motnje.
• Piki in ugrizi živali.
• Sončne opekline in alergije.
• Potovalna bolezen.
• Manjše poškodbe (odrgnine, zvini, …).
• Povišana telesna temperatura.

Kako lahko sami preprečite težave?
• Opravite preventivni pregled pri zdravniku.
• Držite se ustreznih higienskih ukrepov.
• Bodite previdni pri izbiri hrane in pijače.

Kdaj morate biti posebno pozorni?
• Kadar potujete v eksotične kraje, se pred potovanjem obvezno cepite proti določenim boleznim (katere bolezni so to in kako cepljenje poteka, se pozanimajte pri svojem osebnem zdravniku ali na spletni strani Inštituta za varovanje zdravja – povezavo na to spletno stran najdete tudi med povezavami z naše spletne strani).
• Ko pripravljate zdravila za osebno potovalno lekarno za dojenčka, otroka, nosečnico ali doječo mater.

Kako se pripravite na potovanje v eksotične kraje?
Preden odpotujete v eksotične kraje vam priporočamo, da obiščete svojega osebnega zdravnika, Inštitut za varovanje zdravja ali Zavod za zdravstveno varstvo. Strokovnjaki v omenjenih ustanovah vam bodo svetovali glede obveznega cepljenja in vas oskrbeli z zdravili, ki jih potrebujete, a v Sloveniji nimajo dovoljenja za promet (npr. zdravila proti malariji).

Za cepljenje je treba poskrbeti najmanj osem tednov pred načrtovano potjo.

Ne kupujte zdravil za preprečevanje malarije preko interneta, od znancev, ki so se vrnili s potovanj ali pa v tujini (predvsem v azijskih in latinskoameriških državah).

Srečno pot, lepe počitnice in čim manj nevšečnosti!

Pripravila mag. Miroslava Abazovič, mag. farm., spec.


NAZAJ
×
×

Prikaz za slepe in slabovidne

Barva ozadja in pisave


Izjava o dostopnosti

Uporabljamo bistvene piškotke za zagotovitev pravilnega delovanja in sledilne piškotke za razumevanje vaše interakcije z njim. Slednje bodo postavljene šele po soglasju. Naj izberem.

SPREJMI VSE
ZAVRNI