Zdravila in prometna varnost
Leto 2007 je leto prometne varnosti. Zato se tudi farmacevti v lekarnah s svojim obširnim znanjem o zdravilih pridružujemo skupnim prizadevanjem za izboljšanje prometne varnosti. Pripravili smo vam osnovne napotke in informacije na kaj morate biti pozorni, če uporabljate zdravila in ste aktiven udeleženec v cestnem prometu.
V Sloveniji Zakon o varnosti cestnega prometa določa, da voznik ne sme voziti vozila v cestnem prometu, niti ga začeti voziti, če je pod vplivom alkohola, mamil, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi, ki zmanjšujejo njegovo sposobnost za vožnjo. Vozilo je vsako prevozno sredstvo, namenjeno vožnji po cesti, razen posebnih prevoznih sredstev. Torej je vozilo tudi kolo!
Katera zdravila so psihoaktivna?
Psihoaktivna zdravila so tista zdravila, ki vsebujejo narkotične ali psihotropne snovi. Ta zdravila morajo biti tudi ustrezno označena po Pravilniku o označevanju zdravil in navodilu za uporabo.
Oznake na zdravilih so:
- trigonik, relativna prepoved upravljanja vozil in strojev – prazen trikotnik v barvi teksta
- trigonik, absolutna prepoved upravljanja vozil in strojev – poln trikotnik v rdeči barvi
- narkotik (paragrafik) - znak § v barvi teksta
Oznake morajo biti natisnjene na zunanji ovojnini (škatlici) zdravila. Opozorila oziroma vpliv zdravila na psihofizične sposobnosti morajo biti navedena tudi v Navodilu za uporabo zdravila v poglavju Vpliv na sposobnost upravljanja vozil in strojev.
Kakšni so znaki zmanjšanih psihofizičnih sposobnosti?
Pojavi se lahko zaspanost, dremavost, utrujenost, omotica, zmedenost, oslabljena koncentracija (zmanjša se pozornost), upočasni se hitrost odziva, oslabljene so lahko mišične funkcije, odrevenelost, vrtoglavica, zamegljen vid, …
Katera zdravila lahko zmanjšajo sposobnost upravljanja vozil in strojev?
Predvsem zdravila, ki delujejo na osrednje živčevje:
- antidepresivi
- nevroleptiki
- pomirjevala
- uspavala
- nekatera močnejša zdravila proti bolečinam
- zdravila za zdravljenje epilepsije (božjasti)
- zdravila za zdravljenje demence, Parkinsonove bolezni …
- nekatera zdravila proti slabosti in vrtoglavici
Tudi nekatera druga zdravila vplivajo na sposobnost upravljanja vozil in strojev:
- določena zdravila za zniževanje krvnega tlaka (učinek je mogoč predvsem na začetku zdravljenja)
- zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni (povzročijo lahko hiter padec sladkorja v krvi)
- nekateri antibiotiki
- kapljice in mazila za oči (zameglitev vida in povečana občutljivost oči za svetlobo)
Nekatera zdravila, ki so na voljo v lekarnah brez recepta, tudi lahko vplivajo na sposobnost upravljanja vozil in strojev:
- zdravila za zdravljenje alergij
- zdravila proti potovalni bolezni
- pripravki z baldrijanom
Ali je vpliv zdravila na psihofizične sposobnosti pri vseh ljudeh enak?
Vpliv zdravila na psihofizične sposobnosti ni enak pri vseh ljudeh. Omenjeni učinek se pri ljudeh različno močno izrazi, pri nekaterih bolj, pri drugih manj. Učinek je lahko močnejši pri sočasni uporabi drugih zdravil. Posebna pozornost je potrebna pri kombinaciji več zdravil, ki zmanjšujejo psihofizične sposobnosti, zelo nevarna pa je sočasna uporaba teh zdravil z alkoholom in različnimi omamnimi snovmi.
Kako ukrepati v primeru težav pri jemanju zdravil, ki lahko zmanjšajo psihofizične sposobnosti?
Že pred začetkom jemanja teh zdravil običajno zdravniki in farmacevti opozorimo na možnost pojava tovrstnih neželenih učinkov in kako ukrepati v primeru, če se le-ti pojavijo. V primeru, da teh informacij niste dobili ali če se težave pojavijo nenadoma ali po daljšem jemanju zdravila, se o varni udeležbi v prometu ali delu s stroji čim prej posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
Pripravila: mag. Miroslava Abazovič, mag. farm., spec.
NAZAJ